Wspomnienia z trudnych czasów

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprasza we czwartek, 19 maja, o godz. 17.00 na spotkanie promujące książkę „Wspomnienia z trudnych czasów”.

Opowieść została oparta na wspomnieniach Stanisława Barwickiego, ucznia Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, żołnierza Armii Krajowej o pseudonimie „Grzmot”. W książce zawarte są również wspomnienia Pelagii Barwickiej, żołnierza armii Krajowej, Honorowego Obywatela Województwa Świętokrzyskiego, który to tytuł otrzymała za zasługi w działalności konspiracyjnej podczas wojny i działalność w organizacjach kombatanckich.

 

– Wszystko co tu przedstawiam, oparte jest na wrażeniach wyniesionych z relacji moich Rodziców, którzy bynajmniej nie należeli wówczas do grona decydentów i nie mieli możliwości wpływania w istotny sposób na przebieg opisywanych wydarzeń. Byli po prostu młodymi ludźmi, którym brutalny bieg historii zabrał kilka lat z najpiękniejszego okresu ich życia. Oboje z pełnym poświęceniem zaangażowali się w trudną i niebezpieczną działalność konspiracyjną, nie licząc na jakiekolwiek profity czy korzyści, ani wówczas, ani też w przyszłości. Nigdy się ich zresztą nie domagali. Po prostu włączyli się do tego, co robili ich najbliżsi, przyjaciele, koledzy i znajomi z najbliższego środowiska, starając się wywiązywać z przyjętych na siebie zadań w możliwie najlepszy sposób. Przedstawia losy ich, a także wielu innych mieszkańców terenów, na których toczyły się opisane wydarzenia – napisał opracowujący wspomnienia rodziców Andrzej Barwicki.

 

Książka, jak napisał, to opowieść o czasach w których trzeba było nauczyć się żyć ze świadomością, że wychodząc z domu nie ma się żadnej pewności, że się do niego znów wróci, a jeśli się to uda to być może nie wszyscy tam jeszcze będą obecni. Może się też okazać, że nie ma już ani domu, ani nikogo z jego mieszkańców. A jednak i w tych warunkach nie brakło takich, którzy rzucali się w wir wydarzeń bez oglądania się na okoliczności, podejmowali się wykonywania zadań, często przekraczających możliwości nie tylko ich, ale właściwie każdego normalnego człowieka. Należy im się za to pamięć i szacunek.