Konkurs „Gloria Victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie.”

Za nami konkurs ”Gloria victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie”. Został zorganizowany w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Organizatorem konkursu był Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Zespół Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke – Bosaka.

W konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów szkół podstawowych z terenu Kielc i powiatu kieleckiego. Cieszymy się, z tak licznej frekwencji. Ideą konkursu było zachęcenie młodzieży do poznania osób, wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym w naszym regionie. Konkurs miał nowoczesną formę, uczniowie odpowiadali na pytania zamknięte i otwarte na platformie internetowej.

Pierwsze miejsce zajął Kacper Chwastek ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach.

Drugie miejsce, ex aequo, zajęli:  Jakub Zawada ze Szkoły Podstawowej w Piotrowie i Patryk Bieniek ze Zespołu Szkół w Kostomłotach II

Trzecie miejsce – Krystian Mroczkowski ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi

Po konkursie uczestnicy mogli wysłuchać wykładu Roberta Osińskiego, dowódcy grupy rekonstrukcji historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju.

Komisja składa serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu za wysiłek włożony w zdobycie wiedzy na temat przebiegu powstania styczniowego na Kielecczyźnie oraz dziękuje nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.