Nowe twarze na murze pamięci 2020

lis 20, 2020 | aktualności

20 listopada 2020 r. na Murze Pamięci OMPiO zostało umieszczonych 10 nowych tabliczek z wizerunkami ofiar dawnego więzienia kieleckiego:

 

Ks. Władysław Białek – proboszcz w Kuczkowie koło Włoszczowy

http://ompio.pl/wiezniowie/bialek-wladyslaw/

Edward Rutkiewicz – bojowiec PPS, legionista 1 pp, członek POW i PPS-WRN z Kielc

http://ompio.pl/wiezniowie/rutkiewicz-edward/

Józef Glica – żołnierz AK z Obwodu Sandomierz

http://ompio.pl/wiezniowie/glica-jozef/

Mieczysław Jonko-Sobocki – oficer Wojska Polskiego z Kielc

Stanisław Barański, Władysław Michalski (prezes koła Stronnictwa Ludowego w Bielinach), Józef Miśkiewicz (sołtys z Huty Starokoszarnej), Bolesław Krzos, Tomasz Krzos, Jan Ołubiec – osoby związane z konspiracją ZWZ w gminie Bieliny.

Obecnie na Murze Pamięci znajduje się już 186 tabliczek, wszystkie zostały wmurowane przez pana Romana Chajzlera.

Inne

Aneta Korycińska w OMPiO

Aneta Korycińska w OMPiO

9 czerwca 2026 r. na sali konferencyjnej OMPiO w Kielcach zaprezentowała utwory z tomiku poezji „Czego nie powiem swojej córce”. Spotkanie poprowadziła dr hab. Anna Wileczek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

Szkoły im. Bohaterów AK w OMPiO

29 maja 2026 r. uczestnicy XVII Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów AK zwiedzili dawne więzienie kieleckie. W projekcie bierze 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego (szkoły w Kielcach, Sukowie, Daleszycach, Olesznie,...