W naszej Czytelni (cz. 1)

Czytelnia OMPiO posiada w swoich zasobach ponad 1000 książek o historii Polski, świata i naszego regionu. Dziś chcieliśmy zaprezentować dział “Historia Polski”. Szczególnie dużą jego część stanowią wydawnictwa poświęcone walce Polaków z niemieckim nazizmem i rosyjskim komunizmem.

Ciekawym przykładem jest “Polska Partia Robotnicza” Piotra Gontarczyka. Możemy się z niej dowiedzieć m. in. że autorem nazwy, rządzącej w PRL partii nie był żaden Polak, ale komunistyczny dyktator Józef Stalin, który wymyślił ją w 1941 r. Wywołało to niezadowolenie wielu polskich komunistów którzy nie chcieli zbyt ogólnej nazwy “Partia Robotnicza”, ale pragnęli bezkompromisowej “Partii Komunistycznej”.

Jednak, jak tłumaczył to Jakub Berman, ukrycie prawdziwego oblicza szykującej się do władzy w Polsce partii konieczne było: “by wrogowie nie mogli operować straszakiem komunizmu” i “aby wrogowie nas nie mogli nazwać agenturą obcego państwa”.

“Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944” Piotra Gontarczyka jest fundamentalnym studium dla wszystkich osób interesujących się początkami komunizmu w Polsce.

Zapraszamy do korzystania z tej i wielu innych książek z działu Historia Polski, gdy tylko zakończy się w naszym kraju stan epidemii.

Już dziś mogą się państwo zapoznać z pełną listą książek o historii Polski w Czytelni OMPiO:

pobierz-listę-książek-o-historii-Polski-20