Poznaj nasz zespół

Marek Maciągowski – dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej
i Obywatelskiej, historyk, dr nauk humanistycznych. Wykładowca przedmiotów dziennikarskich w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wieloletni dziennikarz prasy kieleckiej, autor kilkuset publikacji poświęconych życiu, historii i ludziom regionu, kilkudziesięciu referatów i artykułów naukowych w publikacjach pokonferencyjnych i monografiach cyklu „Sylwetki naszych bohaterów” w prasie regionalnej, reportaży autorskich w wydawnictwach książkowych oraz tygodnikach ogólnopolskich, a także książek poświęconych przeszłości Kielc i Kielecczyzny. Wyróżniony przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku w międzynarodowym konkursie na prace o polskich Sybirakach. Laureat nagrody Miasta Kielc oraz Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Interesuje się historią i kulturą Żydów w regionie. Lubi las, zwierzęta, rozmowy z ludźmi i szperanie w archiwach.

e-mail: marek.maciagowski@zamkowa3.pl

Ewa Działowska – pełniąca obowiązki kierownika Działu Edukacji OMPiO. historyk, który lubi się zagłębiać w nieznane zakamarki historii szczególnie Rosji i stosunków polsko-rosyjskich. Tropienie zagadek wyniosła z pracy dziennikarza w kieleckim radiu Jedność i warszawskim „Plusie”. Chętnie zagłębia się w przepastne odmęty archiwum, jak również prowadzi zajęcia edukacyjne i oprowadza. Szczególnie ceni niepokorną młodzież i jej niezależne poglądy. Lubi podyskutować na kontrowersyjne tematy. Odpoczywa w ruchu, najchętniej na nartach zimą, a latem na rowerze.

e-mail: ewa.dzialowska@zamkowa3.pl

 

Agnieszka Ziętal – historyczka i anglistka, ukończyła też studia podyplomowe na kierunkach: wiedza o społeczeństwie oraz administracja samorządowa i publiczna. Po studiach była nauczycielką w szkole podstawowej i gimnazjum oraz szkole językowej. Od 2012 r. związała się z OMPiO, prowadzi zajęcia edukacyjne, opracowuje scenariusze lekcji, koordynuje wydarzenia odbywające się w ośrodku, pomaga zrozumieć niełatwą historię Polski, oprowadzając zwiedzających po ekspozycji OMPiO, również w języku angielskim. Nie ma dla niej wyzwań za trudnych. To do niej zwracają się wszyscy, gdy nie działa komputer, projektor lub inna elektronika. Lubi czytać, słucha muzyki rockowej. Od 2010 r. jest szczęśliwą żoną Karola, a od 2015 r. mamą Emilki. Uwielbia jeść oraz spędzać czas w górach i nad morzem. U ludzi ceni poczucie humoru oraz dystans do siebie.

e-mail: agnieszka.zietal@zamkowa3.pl

 

Bruno Marek Wojtasik – urodził się w Kielcach (1984 r.) i tam żyje. Głęboko identyfikuje się z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ceni sobie przestrzeń, fantazję, talent i dobrą pizzę. Od 2012 r. pracuje w OMPiO, jest przewodnikiem po historycznej ekspozycji, opracowuje scenariusze zajęć, prowadzi lekcje.

e-mail: bruno.wojtasik@zamkowa3.pl

 

Artur Szlufik – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Przez wiele lat uczył historii i WOS-u w szkole podstawowej, gimnazjum oraz w szkole zawodowej. Od 2016 roku związał się z OMPiO. Zajmuje się oprowadzaniem po historycznej ekspozycji, opracowuje scenariusze lekcji, prowadzi zajęcia edukacyjne oraz wyszukuje informacje o dawnym kieleckim więzieniu i osobach represjonowanych w nim. W wolnym czasie lubi czytać, słuchać muzyki, oglądać filmy, ale także kibicować na meczach kieleckim drużynom. Najlepiej odpoczywa przemierzając turystyczne szlaki oraz odwiedzając miejsca, w których można poczuć ducha historii.

e-mail: artur.szlufik@zamkowa3.pl