OMPiO dla rodziców i dzieci !

Zbliża się 2 maja. Tego dnia obchodzimy  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. W tym dniu starajmy się wyeksponować naszą flagę na domu, balkonie, w oknie, szczególnie w tym trudnym czasie dla nas Polaków.

Jest to także trudny czas dla rodziców J, którzy nagle stali się także nauczycielami J. W kwietniu i maju nasz Ośrodek odwiedzały zawsze liczne grupy przedszkolaków i uczniów, aby poznać historię polskich znaków narodowych oraz wykonać małą flagę, aby posłużyła 2 i 3 maja. Niestety nie możemy się teraz spotkać z naszymi małymi gośćmi, ale poniżej proponujemy kilka ćwiczeń, które rodzice mogą wykonać ze swoimi pociechami w domu.

  1. Legenda o powstaniu Państwa Polskiego – początek symboli narodowych. W Internecie zajdziemy wiele nagrań związanych z tą Legendą, ale my polecamy tradycyjną opowieść, aby pobudzić wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i rodziców:

„Przed wiekami, gdy ziemie między dwiema pięknymi rzekami Wisłą i Odrą pokrywały nieprzebyte bory, w których łatwiej było spotkać tura czy niedźwiedzia niż myśliwego, w poszukiwaniu nowego miejsca osiedlenia przywędrowały tu plemiona słowiańskie. Na ich czele jechali trzej rodzeni bracia: pogodny, płowowłosy Lech, bystry i ruchliwy Czech oraz milczący Rus. Po długiej wędrówce puszcza przerzedziła się i oczom wędrowców ukazała się piękna kraina poprzecinana pagórkami i jeziorami, w których odbijał się błękit nieba. Niezwykły widok zachwycił braci, szczególnie zaś ujął serce Lecha. Na jednym z pagórków bracia dostrzegli ogromny, rozłożysty dąb, a na nim swoje gniazdo zbudował biały orzeł. Ten piękny ptak, na widok zbliżających się ludzi, rozpostarł skrzydła i wzbił się w powietrze. Rus pochwycił za łuk, jednak Lech powstrzymał go, gdyż uznał to za znak, by tu osiąść na stałe i założyć swój gród.

Biały orzeł, którego widział na tle zachodzącego purpurą słońca, obrał sobie Lech za godło państwa, zaś gród, który zbudował w tym miejscu, nazwał Gniezdnem. I tak na wiele wieków biały orzeł na czerwonym polu łopoczący na chorągwiach prowadził polskich rycerzy, a później żołnierzy do walki o chwałę lub wolność naszej ojczyzny. Pozostał także gród gnieźnieński, w którym jako w pierwszej stolicy Polski zamieszkiwali nasi pierwsi książęta i królowie.”

  1. Godło Polski .

Co to jest Godło Polski? Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

 

Możemy wykonać własne godło:

– liczne kolorowanki do druku w Internecie:

 

https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/swieto-niepodleglosci/kolorowanki-godlo/

 

– możemy także wyciąć czerwoną tarczę z papieru kolorowego lub białego i pomalować na czerwono, a na niej wykleić orła z białego papieru, bibuły lub waty. Nie zapominajmy o złotym dziobie, koronie i szponach!

 

– dysponując drukarką z kolorowym tuszem, możemy wydrukować godło, pociąć je na kawałki (puzzle) i razem z pociechami ułożyć! Im starsze dziecko to więcej kawałków

– możemy także skorzystać z puzzli online: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/technika/124238-god%C5%82o-polski

3.Flaga Polski:

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych  jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

 

Wykonanie flagi jest dużo prostsze: możemy pomalować połowę kartki białej na czerwono farbami, kredkami lub flamastrami, a najlepiej skleić biały pas papieru z czerwonym arkuszem o tych samych wymiarach. Drzewiec najlepiej zastępuje patyczek do balonów, jeśli takiego nie mamy może nam posłużyć słomka lub patyczek z naszego ogrodu.

 

Miłej nauki i zabawy! Poniżej zdjęcia z warsztatów w OMPiO przed pandemią, a po jej zakończeniu zapraszamy do nas!