Kielce – skąd taka nazwa?
Nasz miasto jest bardzo stare, ma piękną i ciekawą historię. Zaczęło się to ponad 1000 lat temu jak mówi legenda:
Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego były nieprzebrane, pełne zwierzyny lasy, które przyciągały myśliwych. Polował tu także Mieszko. Kiedy w pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony, zasnął w trawie. Przyśniło mu się, iż został napadnięty przez zbójców, a ci usiłują wlać mu do ust truciznę. Gdy zaczął już tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech, uniósł pastorał i na ziemi nakreślił kręty szlak, który przemienił się w strumień wody. Mieszko obudził się, nieopodal ujrzał źródło. Woda w nim była smaczna, przejrzysta, taka jak we śnie. Poczuł przypływ nowych sił i szybko odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany Mieszko zauważył ogromne, białe kły nieznanego zwierza, być może dzika. Zapowiedział, że wybuduje tu gród z kościołem. Niedługo potem zbudowano w sercu puszczy osadę. Na polanie postawiono kościół pw. św. Wojciecha, a strumień z którego woda przywróciła księciu siły mianowano Silnicą. Osadę zaś nazwano Kielce – na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów.
Legenda ta ma zapewne w sobie kilka ziaren prawdy ponieważ rzeka Silnica nadal płynie przez miasto, mamy w Kielcach kościół pw. Św. Wojciecha, w okolicach którego odnaleziono ruiny najstarszych zabudowań w mieście.
Zróbmy teraz ilustrację do legendy powstaniu Kielc, aby każdy miał ją w domu. Możecie zrobić wyklejankę z materiałów pobranych poniżej lub stworzyć własną. Mamy też dla Was diagram i rebus. Miłej zabawy!
Wycinanki REBUS-LEGENDA-KIELC Diagram-LEGENDA