Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat

W Dniu Dziadka doszła do nas smutna wiadomość. W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany bardziej jako Papcio Chmiel, grafik, rysownik, członek Armii Krajowej, powstaniec warszawski.

Papcio Chmiel był autorem jednej z najpopularniejszej polskiej serii komiksów zatytułowanej “Tytus, Romek i A’Tomek”, opowiadającej o przygodach dwóch harcerzy i uczłowieczonego szympansa, których perypetie charakteryzowały się nie tylko dużą dawką humoru, ale również były świetną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat geografii, historii, przyrody i techniki. Na podstawie komisku powstał pełnometrażowy film “Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, a w 2009 roku Poczta Polska wydała znaczki pocztowe poświęcone bohaterom tej serii. Przez wiele lat H.J. Chmielewski związany był z czasopismem „Świat Młodych”, w którym publikowane były kolejne odcinki jego kultowego komiksu.

Henryk J. Chmielewski od marca 1943 roku był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Jupiter”, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w ramach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”. Karierę graficzną rozpoczął już w wojsku.

Za swoją twórczość uhonorowany został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na ekspozycji OMPiO prezentujemy egzemplarz komiksu jego autorstwa.