Święto Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową – największą konspiracyjną organizacją wojskową, jaką udało się stworzyć w okupowanej przez Niemców Europie.

Jednym z najsilniejszych Okręgów Armii Krajowej był Okręg Radomsko-Kielecki AK, który nosił okupacyjny kryptonim “Jodła”. Działał w nim słynny w całej Polsce oddział Jana Piwnika “Ponurego”.

W czasie akcji “Burza” Kielecki Korpus Armii Krajowej zmobilizował do walki z Niemcami 6430 żołnierzy. Jeden z jego głównych dowódców Antoni Żółkiewski ps. “Lin” więziony był potem przez komunistów w więzieniu kieleckim, a uwolniony podczas rozbicia więzienia w 1945 roku. Dziś obchodzimy także rocznicę śmierci  dowódcy tej akcji – Antoniego Hedy ps. “Szary”, który zmarł 14 lutego 2008 roku.

Najważniejszym miejscem upamiętniającym Armię Krajową w Kielcach jest znajdujący się na Skwerze Stefana Żeromskiego pomnik “Jodła”, który poświęcono i odsłonięto 20 sierpnia 2005 roku. W cokół pomnika wmurowana jest ziemia z pól bitewnych żołnierzy AK Okręgu “Jodła”.

Pomnik “Jodła” w Kielcach (fot. OMPiO)