Zapowiedź Herling-Grudziński Festiwal

Wielkimi krokami zbliża się Herling-Grudziński Festiwal, który odbędzie się w dniach 3-5 września w Kielcach.
26 lipca 2021 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbyła się konferencja prasowa na której zaprezentowano szczegóły przedsięwzięcia.
Organizatorami festiwalu jest Wzgórze Zamkowe Kielce Castle Hill oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Informacje o kilkudziesięciu wydarzeniach, jakie odbędą się w trakcie trzech dni przedstawili jego organizatorzy: Anna Żmudzińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Ewa Chabielska – dyrektor Wzgórza Zamkowego  w Kielcach i Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. W spotkaniu z dziennikarzami udział wziął także Marcin Chłodnicki – Wiceprezydent Kielc, który podkreślał, że mocno kibicuje temu wydarzeniu i cieszy się, że Kielce wreszcie będą miały festiwal poświęcony literaturze oraz dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura. „Mam nadzieję, że wrześniowa odsłona to dopiero początek, a festiwal będzie się odbywał cyklicznie i na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Kielcach. Ogromną radość sprawia mi fakt, że to właśnie Gustaw Herling Grudziński, pisarz pochodzący z Kielc, został jego patronem” – mówił podczas konferencji wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.
„Organizacja wielowątkowego festiwalu literackiego to ogromne przedsięwzięcie, ale mam nadzieję, że dzięki niemu Kielce staną się miastem literatury. Dobierając gości, którzy zaszczycą nas swoją obecnością, braliśmy pod uwagę gusta kielczan, to jaką literaturę czytają i kogo chcieliby zobaczyć w swoim mieście” – dodawała dyrektor MBP Anna Żmudzińska.
Festiwal ma charakter ogólnopolski, a jednym z głównych założeń przy jego planowaniu było stworzenie kilku stref, tak aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie. „W trakcie trzech dni odbędą się liczne spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne z naukowcami, warsztaty, wystawy, zajęcia dla najmłodszych, dorosłych, jak i seniorów oraz wiele innych wydarzeń plenerowych dla różnych widzów w każdym wieku. Szczegółowy harmonogram I Herling Grudziński Festiwal poznamy w połowie sierpnia na kolejnej konferencji prasowej, na którą już teraz zapraszamy” – zakończyła dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska.
W trakcie festiwalu poznamy także zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. G. Herlinga Grudzińskiego. „Ten konkurs odbywający się pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego to takie oczko w głowie. Termin składania prac mija 5 sierpnia, a my każdego dnia odbieramy kilkanaście nowych zgłoszeń, dlatego wyłonienie zwycięzcy na pewno nie będzie łatwe” – mówił dyrektor OMPiO Marek Maciągowski.
Tak bogaty plan wrześniowego wydarzenia możliwy jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 55 tys. zł, Urząd Miasta Kielce w kwocie 20 tys. zł i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w kwocie 5 tys. zł, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach w kwocie 5 tys. zł i Radio Kielce w kwocie 4,5 tys. zł.
Jeśli jesteście ciekawi wydarzeń, jakie odbędą się w ramach festiwalu koniecznie śledźcie nasze strony internetowe oraz media społecznościowe i nie zapomnijcie wsiąść do „pociągu do literatury”, który zawiezie Was prosto na I Herling-Grudziński Festiwal.

Zapraszamy do galerii zdjęć: