Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ustanowił Sejm RP 20 lutego 2004 roku.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, które na polskiej fladze ułożone są zgodnie z XIX-wiecznym zwyczajem heraldycznym. Flaga złożona jest z dwóch pasów poziomych, a jej kolory odnoszą się do godła państwowego. Pas górny – biały – symbolizuje orła, a pas dolny – czerwony – pole tarczy herbowej.

Co roku centralne obchody Dnia Flagi rozpoczynają się na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 11:15. O tej godzinie, we wrześniu 1939 roku, w czasie bombardowania stolicy przez hitlerowskie samoloty, zatrzymał się zegar umieszczony na wieży Zamku Królewskiego.

W czasach PRL, 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Obecnie, w drugi dzień maja, powszechne jest wywieszanie flag przy domach, noszenie kokard w narodowych barwach czy organizowanie tego dnia różnego rodzaju akcji patriotycznych, a biało-czerwona flaga stała się symbolem tożsamości narodowej, suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego.

 

Tylko w kwietniu br. na warsztatach w OMPiO przedszkolaki i uczniowie ze szkół z całego województwa wykonali ponad 250 flag!