Sztandar ku czci kapelana więzienia kieleckiego

15 sierpnia 2022 r. w kieleckiej katedrze odbyła się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – patronalnego święta bazyliki. Podczas homilii bp kielecki Jan Piotrowski odniósł się do rocznicy “Cudu nad Wisłą”:

Z wdzięcznością od 102 lat Polska i Polacy dziękują Bogu przez Maryję za cud nad Wisłą, gdzie objawił się geniusz i bohaterstwo polskiego żołnierza, ale też moc modlitwy i zaufania Bogu, który ma prawo królować w naszych sercach.

Pod koniec mszy świętej biskup poświęcił sztandar z wizerunkiem księdza Józefa Pawłowskiego (1890-1942), który ufundowały Róże Żywego Różańca. Na sztandarze znajduje się wizerunek męczennika oraz napis “Błogosławiony Józefie Pawłowski – Módl się za nami”.

Ksiądz Józef Pawłowski był rektorem kieleckiego seminarium duchownego a od listopada 1939 roku także proboszczem katedry. By móc pomagać jeńcom wojennym został kapelanem Czerwonego Krzyża. Pomagał wszystkim potrzebującym pomocy, jeńcom dostarczał jedzenie, ale także cywilne ubrania umożliwiając im ucieczkę. Tę działalność księdza przerwało aresztowanie 10 lutego 1941 roku. Po trwającym 2 miesiące pobycie w więzieniu na Zamkowej ksiądz został wysłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu a następnie Dachau. Zginął 9 stycznia 1942 roku. Po latach papież Jan Paweł II wyniósł ks. Pawłowskiego na ołtarze jako błogosławionego męczennika II wojny światowej.

Na środku dziedzińca Wzgórza Zamkowego znajduje się pomnik ks. Pawłowskiego poświęcony przez biskupa Kazimierza Gurdę w 2013 r.


Poświęcenie sztandaru ks. Józefa Pawłowskiego przez bp Jana Piotrowskiego w czasie uroczystości Wniebowzięcia NMP 15 VIII 2022r. (fot. Dawid Łukasik)

Źródło: kielce.naszemiasto.pl/OMPiO