Zmarł Sergiusz Papliński „Kawka”

2 sierpnia 2022 r. w Londynie w wieku 95 lat zmarł major Sergiusz Papliński ps. „Kawka”, jeden z najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej oddziału partyzanckiego Antoniego Hedy “Szarego” walczącego na terenie Kielecczyzny.

Sergiusz Papliński urodził się w 1927 roku w Radomiu. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Był członkiem oddziałów Antoniego Hedy “Szarego” i Zygmunta Kiepasa “Krzyka”. Brał udział w kluczowych akcjach partyzanckich zgrupowania “Szarego” w lasach wokół Iłży, Starachowic, Końskich. W 1945 r. trafił do więzienia w Radomiu, z którego został odbity przez oddział dowodzony przez Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Po uwolnieniu wstąpił w szeregi Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i prowadził walkę dywersyjną na terenie Pomorza. W 1946 r. zmuszony był opuścić Polskę. W mundurze NKWD przedostał się do Berlina do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Następnie z obozu przejściowego wyjechał do Anglii. Tam przeszedł kurs dywersyjno – spadochronowy i działał w zagranicznych strukturach „WiN”.

W Wielkiej Brytanii pracował przez pewien czas w kamieniołomie, a także jako kelner. Później ukończył Royal College of Art w Londynie i zajął się malarstwem. W swojej kolekcji posiadał kilkadziesiąt obrazów. Niemal do ostatnich miesięcy życia aktywnie uczestniczył w życiu londyńskiej Polonii. Był także honorowym członkiem Jednostki Wojskowej Grom.

( Źródło foto https://www.facebook.com/tomaszm.muskus )