OMPiO dla osób w spektrum autyzmu

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach uruchomił w swojej siedzibie przy ul. Zamkowej 3 system komunikacji ułatwiający osobom w spektrum autyzmu odwiedzenie instytucji. System oznaczeń zwany Niebieską Strefą przygotował kielecki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia.

– Osoby w spektrum autyzmu chętnie odwiedzają miejsca pamięci narodowej, bo z reguły towarzyszą im wyciszenie i stonowana kolorystyka. Dlatego na pewno chętnie przyjdą zobaczyć m.in. dawne kieleckie więzienie, bo w budynku OMPiO działa już przyjazna dla nich Niebieska Stefa – mówi Paulina Papka, prezes KTA Oddział Kielce.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewie Chabielskiej-Tyndyk za ogromną otwartość na potrzeby osób w spektrum autyzmu. Dzięki temu Niebieska Strefa obejmuje swoim zasięgiem już całe Wzgórze Zamkowe – dodaje Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Niebieska Strefa funkcjonuje nie tylko w OMPiO, ale także w sąsiadującym z nim Instytucie Dizajnu. Całe Wzgórze Zamkowe jest teraz przyjazne osobom ze specjalnymi potrzebami, w tym dotkniętym spektrum autyzmu.

Do końca 2023 roku Niebieskie Strefy zostaną wdrożone w 14. świętokrzyskich placówkach kulturalnych i społecznych. W tej chwili działają już one m.in. w Teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach, Kieleckim Centrum Kultury, Poczytalni na Dworcu Autobusowym, Kinie Moskwa oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

 

Źródło: https://www.emkielce.pl/miasto/ompio-dla-osob-w-spektrum-autyzmu

Fot. Mateusz Wolski