Konstytucja 3 Maja i wzmocnienie Wojska Polskiego

Jedną z głównych reform Sejmu Wielkiego (1788-1792) było ponad czterokrotne powiększenie stanu Wojska Polskiego z 24 do 100 tysięcy żołnierzy. W obliczu spodziewanej agresji Rosji pragnącej unicestwienia Konstytucji 3 Maja konieczne było wystawienie armii zdolnej do obrony kraju. Tzw. “aukcja wojska” (od łac. augere – powiększać) była jednym z kluczowych argumentów za zniesieniem zasady liberum veto, wykorzystywanej przez ościenne mocarstwa do blokowania jakichkolwiek pozytywnych reform kraju. Przełamanie zasady veta umożliwiło zwiększenie podatków na armię i podniesienie liczebności wojsk Korony i Litwy.

Współcześnie, w obliczu kolejnej agresji Rosji na Ukrainę, w społeczeństwie polskim ogromnie wzrosło zrozumienie konieczności zwiększenia wydatków na obronność państwa.

W dniu kiedy celebrujemy Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja łączymy się z wszystkimi polskimi żołnierzami w ich wysiłku największej w historii III Rzeczpospolitej modernizacji i rozbudowy Sił Zbrojnych RP.


Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zgromadzeni przed Parafią Garnizonową pw. Matki Bożej Królowej Polski (fot. cpdmz.wp.mil.pl)