Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych pamiętamy o tych, którzy byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy nie zgadzali się na sowietyzację Polski i podporządkowanie jej ZSRR.

Zapraszamy w dniu 1 marca do zwiedzania Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – Dawnego Więzienia Kieleckiego, a szczególnie karcerów.

Zapalmy, jak co roku, znicze przy Murze Pamięci, aby uczcić tych, na których wykonano egzekucję, zamordowano w czasie śledztwa w więzieniu na ulicy Zamkowej czy w innych katowniach komunistycznych w Kielcach.

 

 

Program wszystkich uroczystości upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych:

1 marca:
9.00 Zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych
10.00 Cmentarz Kielce – Piaski – złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w Więzieniu Kieleckim.

15.00 Msza św. w Bazylice Katedralnej
16.30 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym Więzieniu Kieleckim
17.00 Pomnik Armii Krajowej – wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie Hymnu Państwowego; wystąpienie Naczelnika Delegatury IPN w Kielcach; Apel Pamięci; Salwa honorowa; ceremonia złożenia wieńców i wiązanek; Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

2 marca

10.00 – wymarsz V Kieleckiego Marszu Patriotycznego Pamięci Żołnierzy Wyklętych z dziedzińca Ośrodka Myśli Patriotycznych i Obywatelskich przy ulicy Zamkowej,

13.30 – zgrupowanie delegacji szkół w Szewcach (gmina Nowiny) na placu przy pomniku który upamiętnia bitwę żołnierzy AK. Rys historyczny wydarzeń i przemarsz do miejsca kaźni.

15.00 – zgrupowanie młodzieży szkolnej w lesie zgórskim. Na miejsce dochodzą uczestnicy V Kieleckiego Marszu Patriotycznego Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy pokonają trasę 15 kilometrów z Kielc do lasów zgórskich. Wspólny przemarsz do „dołów śmierci”.

15.15 – uroczystość przy dołach śmierci zgodnie z harmonogramem:

– Hymn RP
– Rys historyczny pamięć o żołnierzach mordowanych po II wojnie światowej,
-salwa honorowa
-złożenie kwiatów – UWAGA prosimy wszystkich aby zamiast wieńców czy zniczy złożyć białe i czerwone kwiaty,
-podziękowanie

3 marca

15.30 – pokaz filmów dokumentalno-fabularnych ku pamięci Żołnierzy Wyklętych – kino Moskwa. Wstęp wolny.

Prezentowane filmy:

  1. Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa
  2. Tarzan – ułan z Zawichostu
  3. Miłość w czasach wyklętych