05marca 2019

Spotkanie z Kajetanem Rajskim

Z okazji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Fundacja imienia Stefana Artwińskiego zaprasza na debatę poświęconą Żołnierzom Wyklętym:

Ostatni Żołnierz Wyklęty – Sierżant Józef Franczak „Laluś” z udziałem Kajetana Rajskiego, autorem książek poświęconych Żołnierzom Wyklętym – m.in. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” i „Wilczęta 2. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

Gdy Zachód zaakceptował budowany przez komunistów Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, gdy w odradzającej się po okupacji Polsce stacjonowały jednostki sowieckie, a ubeckie więzienia zapełniały się tymi, którzy nie zgadzali się na nowy, narzucony ze wschodu porządek, oni postanowili walczyć o Polskę bez kompromisów.

Żołnierze Wyklęci stawali często w obliczu wyborów nie dających nadziei, jednak nie postanowili składać broni. O ekstremalnie trudnych realiach ludzi prowadzących wojnę o swój honor oraz suwerenność kolejnych pokoleń Polaków porozmawiamy już 5 marca.

Wydarzenie w ramach wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

*****
Kajetan Rajski – dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny Kwartalnika „WYKLĘCI”. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor wielu książek, m.in. dwutomowej publikacji „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski. Za prowadzoną działalność odznaczony również Medalem Pro Patria przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

*****
WSTĘP WOLNY