Rocznica egzekucji czterech Niezłomnych

24 września 1948 roku zostali wywiezieni z kieleckiego więzienia i zamordowani w lesie w Zgórsku czterej żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Kielecczyźnie: „Wilczur”, „Lew”, „Śmiały” i „Mały”.

Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, „Orlean” – ur. w 1926 r. w Cechówce pod Warszawą, żołnierz AK i Brygady Świętokrzyskiej NSZ, dowódca oddziału antykomunistycznego na Kielecczyźnie.

Karol Łoniewski ps. „Lew”- ur. w 1925 r. w Nadarzynie, żołnierz Szarych Szeregów i AK, uczestnik powstania warszawskiego, członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Józef Figarski ps. „Śmiały” – ur. w 1914 r. w Wielkiej Wsi koło Wąchocka, żołnierz AK w Zgrupowaniu E. Kaszyńskiego „Nurta”, członek oddziału podziemia antykomunistycznego.

Czesław Spadło ps. „Mały” – ur. w 1925 r. w Marcinkowie koło Wąchocka, żołnierz AK w Zgrupowaniu E. Kaszyńskiego „Nurta”, członek oddziału podziemia antykomunistycznego.

„Wilczur” został złapany w wyniku obławy KBW i UB w Kucębowie 7 maja 1948 r. , „Lwa” UB aresztowało 18 lutego, „Śmiałego” 13 marca, a „Małego” 16 marca. Wszyscy aresztowani zostali osadzeni w więzieniu przy ul. Zamkowej w Kielcach. 31 lipca 1948 roku wszyscy czterej żołnierze zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach.

24 września 1948 r. o godz. 19.00 w lesie w Zgórsku pod Kielcami zostali rozstrzelani w jednej egzekucji: „Wilczur” (22 lat), „Lew” (21 lat), „Śmiały” (34 lat) i „Mały” (21 lat). Zakopano ich w dołach śmierci.

W 2016 roku  Fundacja „Niezłomni” rozpoczęła poszukiwania w lasach zgórskich i po 68 latach odnalazła grób ze szczątkami naszych czterech bohaterów. 3 lipca tego samego roku w OMPiO przekazano noty identyfikacyjne rodzinom zamordowanych żołnierzy. Następnie odbyły się uroczyste pogrzeby w Wąchocku, Bliżynie i Nadarzynie.