Rodzina Wacława Wątroby w OMPiO

6 marca 2024 roku Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mieszczący się w dawnym więzieniu kieleckim zwiedziła p. Anna Jędrzejewska, siostrzenica Wacława Wątroby ps. “Srogi” – członka antykomunistycznej Organizacji Podziemnej „Błyskawica” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na Murze Pamięci odnalazła tabliczkę z wizerunkiem naszego bohatera i ze wzruszeniem obejrzała miejsce gdzie 72 lata temu został zamordowany brat jej mamy.

Wacław Wątroba (1925-1952) urodzony w Szewnej wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach na sesji wyjazdowej w Ostrowcu Św. z 26 lutego 1952 r. został skazany razem ze Stanisławem Staroniem i Marianem Krzyszkowskim na karę śmierci. Egzekucję wykonano 11 czerwca 1952 r. w więzieniu kieleckim. “Srogi” został pochowany na cmentarzu „Piaski” w Kielcach w nieznanym miejscu.

Szczątki Wacława Wątroby zostały odnalezione dopiero w czerwcu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. 8 marca 2023 r. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego, w której uczestniczyła p. Anna. Wśród ogłoszonych 20 nazwisk osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane był Wacław Wątroba. 

Rodzina przez wiele lat nie wiedziała co się stało z Wacławem po wyroku. Domyślano się, że został wywieziony do ZSRR na Syberię. Pani Anna niedawno odnalazła niezwykłe dokumenty ukryte przez jej Babcię, które przyniosła do naszego ośrodka. Był to ostatni list napisany przez Wacława z kieleckiego więzienia do matki z 2 marca 1952 r. Drugi dokument to oficjalne pismo z więzienia w Kielcach do Urzędu Stanu Cywilnego z 12 czerwca 1952 r. powiadamiające, że dnia 11 czerwca 1952 r. o godz. 21.20 zmarł więzień Wątroba Wacław. Była to kopia dla rodziny zmarłego, w której nawet jednym słowem nie wspomniano o egzekucji. Widocznie babcia p. Anny, a matka Wacława, chcąc chronić rodzinę, wolała smutną prawdę o tragicznych losach jej syna pozostawić dla siebie.

Zapraszamy do galerii zdjęć: