IGNACY CZWARTOS – MALARZ, RYSOWNIK, KIBIC KORONY KIELCE

Ignacy Czwartos to wybitny malarz. Urodził się 1966 w Kielcach skąd wyjechał po skończeniu podstawówki, gdy jego ojciec, nauczyciel i rzeźbiarz ludowy zaczął pracę w Poznaniu. Skończył studia plastyczne, był uczniem Jerzego Nowosielskiego. Potem trafił do Krakowa, gdzie stał się znanym malarzem, szefem Otwartej Pracowni. Od wielu lat tworzy ilustracje książkowe, rysował dla “Przekroju”, czy Magazynu “Gazety Wyborczej”. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, m.in. w kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Doroty i Tomasza Tworków.

W młodości grał i kibicował Koronie Kielce. Pewnego dnia jego nastoletni synowie zaczęli go pytać, czy kibicuje Wiśle, czy Cracovii, odpowiedział: Koronie Kielce. I od 2005 r. zaczął wraz z synami przyjeżdżać na każdy mecz Korony do Kielc. Władze zaproponowały mu miejsce w loży VIP, jednak uznał je za nudne i zaczął przychodzić na “młyn”. Swoje autoportrety maluje właśnie w szaliku Korony.

Czwartos, mówi o sobie że jest malarzem polskim, współczesnym sarmatą. Fascynuje się sztuką barokową a w szczególności portretem trumiennym – „Mam w głowie portret trumienny z całą jego otoczką nie tylko pogrzebową, ale sarmacką. Brawurowo odwołuje się również do malarstwa Andrzeja Wróblewskiego.

Pod wpływem kibiców zaczął interesować się Żołnierzami Wyklętymi: – Jeden z kibiców powiedział, że woli mieć za idola rotmistrza Pileckiego, niż Kubę Wojewódzkiego. I to mnie bardzo ujęło. Zacząłem myśleć o obrazach na ten temat. I studiować historię Żołnierzy Wyklętych.


Ignacy Czwartos, „Każdy ma swoich bohaterów”, fragment wystawy, magazynszum.pl

Tak powstały prace, z cyklu zatytułowanego „Każdy ma swoich bohaterów” opowiadają o skomplikowanych i tragicznych losach żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w latach 1944-63 walczyli przeciwko sowietyzacji Polski.


Ignacy Czwartos, „Każdy ma swoich bohaterów”, fragment wystawy, magazynszum.pl

Obraz „Orzeł” jest jednym z najważniejszych obrazów I. Czwartosa, ponieważ umieścił na nim 32 miniaturowe portrety najbardziej znanych dzisiaj żołnierzy niezłomnych. Płótno to nawiązuje do XVI-wiecznej ryciny „Reges Poloniae” rytownika i sekretarza polskich władców ks. Tomasza Tretera. Wykonana dla króla Zygmunta III Wazy zawierała medaliony z wizerunkami polskich królów umieszczonych w sylwecie orła białego. Ignacy Czwartos w miejscu wizerunku królów sportretował żołnierzy podziemnych, w miejscu korony umieścił modlitwę do Matki Bożej (po łacinie). – Ma to nawiązywać do zwyczaju noszenia przez żołnierzy wyklętych ryngrafu – tłumaczy artysta.


Ignacy Czwartos, „Każdy ma swoich bohaterów”, fragment wystawy, magazynszum.pl

Józef Franczak, sierżant Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, związany ze strukturami ZWZ-AK, był ostatnim ukrywającym się żołnierzem podziemia antykomunistycznego. Ujęty i zastrzelony został w 1963 roku. Dokonano bezimiennego, potajemnego pochówku, a cztery dni później rodzina wykopała jego nagie, pozbawione głowy ciało. Głowa pływała w formalinie jako eksponat w Akademii Medycznej w Lublinie. Trzeci pochówek Józefa Franczaka odbył się już z honorami w asyście Dowództwa Garnizonu Warszawa w 2015 roku.


Ignacy Czwartos, „Memento mori”, ownetic.com

Andrzej Jarosz tak pisze o sztuce Ignacego Czwartosa: To trochę tak, jak z obrazkiem przyniesionym “po kolędzie”. Drobny przedmiot, czasami graficzny banał, czasami reprodukcja dzieła dawnego mistrza. Nie był on nigdy bezpośrednim objawieniem prowadzącym do prawdy, ale zapadł w pamięć, pod powieki – i oto po latach, przypadkowo wysuwający się z modlitewnika, może się jawić jako odprysk z tafli zwierciadła, który trafił właśnie w twoje oko i nieprzyjemnie, boleśnie czasem przypomina, że sacrum czyni transparentnymi nawet głuche, jednostajnie zamalowane powierzchnie.


Ignacy Czwartos, bez tytułu, Ignacy Czwartos – RYSUNEK


Ignacy Czwartos, bez tytułu, Ignacy Czwartos – RYSUNEK


Ignacy Czwartos, bez tytułu, Ignacy Czwartos – RYSUNEK
 

Damian Kwietniewski

Źródła:
Juliusz Gałkowski, Ignacy Czwartos – polonica pictor [SYLWETKA], teologiapolityczna.pl
Ewa Kozakiewicz, Cztery wymowne obrazy, gosc.pl
Joanna Oparek, „Każdy ma swoich bohaterów” Ignacego Czwartosa w Otwartej Pracowni, magazynszum.pl
Wywiad z chuliganem: Ignacy Czwartos, kibice.net